Arnavutların Efsane Böreği Fliya Nasıl Yapılıyor

Arnavut.com’un bir börek efsanesi olarak tanımladığı Arnavut Fliya böreği, (bölgelere göre değişen adlarıyla fli, flija, fluya, fulya) sadece Arnavut mutfağının değil, dünya mutfak kültürünün de mirası olarak litarütüre girmesi gereken çok özel bir börek çeşididir. Dünya mutfağına, Arnavutların bir katkısıdır.

Basit malzemelere yapılmasına karşın, yapılış tekniği olarak biraz zor bir börektir. Bu yüzden her zaman yapılan bir börek değildir. İlk olarak doğal odun ateşinde piştiği için açık bir alan gerekir. Bunun dışında, fliya için özel üretilen özel olarak demirden yapılmış bir saç gereklidir.

Fliya demir saç

Fliya Nasıl Yapılıyor?

Malzemeleri; su, un ve aralara konan yağ yoğurt karışımı…Un ve su bulamaç haline getiriliyor ve sıraya tepsiye diziliyor. Daha sonra, ateş üzerinde ısınan demir sac, tepsiye dizilen hamurun üzerine konuluyor. Bu şekilde kaç kat atılacaksa bu prosedür hepsine uygulanıyor. Son olarak; tüm sıralar atıldıktan sonra bir kez daha pişiyor…Zor değil mi? Dumanı da ayrı bir zahmet…

fliya yapılışı

Fliya’ya böreğinin yapılması ve bu şekilde bir pişirme tekniği için rivayet edilir ki; savaş zamanlarında zor koşullar altında ilerleyen askerler bulundukları alanlarda ateş yakıp, kalkanlarını kullanarak bu tür börek ve ekmek pişirirlermiş. Arnavutların börek aşkı ve her ortamda börek yapabildikleri düşünülünce, asker bile olsalar hiç yabana atılacak bir şey değil. Az malzeme (un su karışımı) ve bir askerin daimi yandaşı kalkanı…Uzun bir tarihi olduğu gerçek…

Başta da belirttiğimiz gibi normalde demir saç altında saçta pişiriliyor fakat odun ateşinde tadını vermese de normal fırınlarda da yapılabiliyor. Açık söyleyelim, eh işte…

Ölmeden önce yenilmesi gereken yemekler listesine mutlaka fliya’yı ekleyin…Ana sponsorumuz Knaç Börek’ten de sipariş verebilirsiniz.

Daha önce Arnavut.com tarifini de yayınlamıştık,tarifi için tıklayınız Şimdi sizlere fliya’nın yapılışıyla ilgili videoları sunuyoruz.

Doğal ateşinde, açık havada yapılan fliya

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Türkiye'nin ilk Arnavut medyası

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. Arnavut Fliya tarifi Arnavutların Efsane Böreği Fliya Nasıl Yapılıyor için yorumda bulun

    Arnavutların Efsane Böreği Fliya Nasıl Yapılıyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Arnavutların Efsane Böreği Fliya Nasıl Yapılıyor için ilk yorumu yapabilirsin.