Kosova’da Zajednica Anlaşmasına Tepkiler Sürüyor

Zajednica AnlaşmasıKosova’da hükümetin Sırbistan ile 25 Ağustos 2015 tarihinde imzaladığı Sırp belediyeler birliği anlaşmasından ( Zajednica) sonra, halk ülke genelinde protestolara başladı. Zajednica ile Kosova’da yaşayan Kosovalı Sırplar ve Sırbistan, Kosova Cumhuriyetini Bosna Hersek’teki gibi federasyon yapılı bir ülke haline getirmek istiyor.

Onaylanan belediyeler birliğine göre Leposaviq, Zubin Potoku, Zveçan, GraçaniçëNovobërdë, Ranillug, Partesh, Kllokot ve Shtërpcë olmak üzere bu bölgelerde Sırp belediyeler birliği kuruldu. 2013 yılında yapılan nüfus tahminine göre ülkede % 92 Arnavut nüfus yaşamakta. Halk Sırp belediyeler birliğinin kurulmasını kesinlikle reddediyor ve hükümeti de bu konuda eleştiriyor.

Zajednica Anlaşmasına Protesto

9 Ocak’ta büyük protestoların yaşandığı başkent Prishtina’da “Kendin Karar Al Hareketi” (Lëvizja Vetëvendosje), Kosova’nın Geleceği İçin İttifak ( Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës) ve Kosova Girişimi Partileri (NISMA për Kosovën) Sırp Belediyeler Birliğinin kurulmasına karşı çıkıyor. Ayrıca Karadağ – Kosova sınırının yeniden düzenlenmesini öngören anlaşmaya da karşı çıkan muhalefet partileri, eylül ayından beri meclis çalışmalarını boykot ediyor.

9 Ocak’ta yaşanan protesto sonrası ortaya çıkan tablo da ise, göstericilerin attıkları molotoflar yüzünden başbakanlık binası alev aldı ve tahrip oldu. Polis ve göstericilerden yaralananlar oldu. Polis, bu yaşanan olaylardan dolayı 24 kişiyi gözaltına aldı.

Kosova’daki muhalefeti tüm bu konularda haklı kılan durum ise, Sırbistan’ın kendi sınırları içinde yaşayan Arnavutlara aynı muameleyi göstermemesi…

Sırbistan halen Presheva Vadisi’nde yaşayan Arnavut nüfusa yönelik ayrımcı ve baskıcı bir politika izlemeye devam ediyor. Muhalefet partileri, 17 Şubat Bağımsızlık Günü’nde geniş katılımlı, hükümet karşıtı protesto düzenleme kararı aldı.

 

Mustafa Uğur Gönülal
Arnavut.com Haber

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. Zajednica Anlaşması Kosova’da Zajednica Anlaşmasına Tepkiler Sürüyor için yorumda bulun

    Kosova’da Zajednica Anlaşmasına Tepkiler Sürüyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kosova’da Zajednica Anlaşmasına Tepkiler Sürüyor için ilk yorumu yapabilirsin.