Arnavut.Com'a Uye Olun

Samsa

Posted by | Published on 09 Mart 2012 | Yorum yok

SamsaSamsa, yoğurtlu mantı  (mantija me kos) olarak yapılan bir Arnavut Böreğidir. İçi boş olarak yapılan mantının üzerine sarımsaklı yoğurt konulmasıyla hazırlanır.  Her ne kadar çok basit ve malzemesi az gibi görünse de samsa, Arnavut Böreklerinin önemli lezzetlerinden biridir.  

Sizlere samsa’nın tarifini adım adım resimlerle anlatıyoruz.

 

 

 

MALZEMELER

1 Kilo Un
1 Çay Kaşığı Maya
1 Kilo Yoğurt
1 Çay bardağı Sıvı Yağ
2 Diş Sarımsak

HAZIRLANIŞI

Hamur Hazırlanışı
Hamuru için ise 1 kilo un,  bir miktar tuz ve suyla birlikte yoğrulur, kulak memesi kıvamına geldikten bir miktar (15 dk.) dinlendirilebilir. Daha sonra hamur üç eşit parçaya ayrılarak,  sırasıyla açılır.

Açılan hamurun üzerine yağ sürülerek, ortasında yuvarlak kalacak şekilde yanlardan kesilir ve orta bölümde toplanır.  Unla birlikte tepsi boyutuna kadar tekrar açılır.

Margarin ve sıvı yağ birlikte eritilir. Ortalama tepsi boyutunda tekrar açılan hamurun üzerine margarinle birlikte eritilen sıvı yağ sürülür ve kenarlarından kol böreği gibi bir miktar kıvrılır bıçakla kesilir. Daha sonra küçük parçalara ayrılır. Tepsinin üzerine yağ sürülerek mantılar dizilir. Fırında pişirilen mantıların üzerine yoğurt ve sarımsakla hazırlanan karışım dökülür ve sıcak sıcak yenir. Afiyet olsun.

samsa

Diger Konular

Paylaş

Yorum yaz

You must be logged in to post a comment.

Arnavut tv

DESTEKLEDİKLERİMİZ

Arnavutum.com web sitesi Arnavutça Türkçe Sözlük