John Kerry Arnavutluk’ta

John Kerry Arnavutluk'taAmerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı John Kerry, Arnavutluk’un DAEŞ’i yenilgiye uğratmak amacıyla kurulan koalisyon içinde olduğunu ve ortak yürüttükleri mücadelede Afganistan’daki varlığını da sürdürmeye devam ettiğini belirtti.

Arnavutluk temasları için Tirana’ya gelen John Kerry, Arnavutluk Cumhuriyeti Başbakanı Edi Rama  ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Kerry, “Başkan Barack Obama ve Amerika Birleşik Devletleri halkı çabalarınız için minnettardır.  Arnavutluk ile müttefik ve   dost olmamızın yanı sıra ortak çıkarlarımız da aynı” dedi.

 Kerry “Arnavutluk sadece dost değil, aynı zamanda NATO üyesi bir ülkedir.”

Başbakan Edi Rama ise Arnavutluk’un, Amerika Birleşik Devletleri ile ilişkilerinin bölgesel refah düzeyi anlamında önem taşıdığını belirterek, “Sığınmacı krizi bölge ülkeler arasında çeşitli işbirliklerinin yolunu açtı. Bu nedenle Batı Balkan ülkelerinin Avrupa Birliği’ne üyelik süreçleri rutin olarak değerlendirilmemelidir” diye belirtti.

Arnavutluk Cumhuriyeti’nin son zamanlarda oldukça iyi gelişmeler gösterdiğini ifade eden John Kerry, yasal anlamda yapılan yenilikleri cesaretlendirici bulduğunu ve işbirliği içerisinde çalışmaya devam etmeleri gerektiğini vurguladı.

Uluslararası Rahibe Teresa (Anjezë Gonxhë Bojaxhiu) Havaalanında, Arnavutluk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Bujar Nishani tarafından resmi törenle karşılanan John Kerry, Dışişleri Bakanı Ditmir Bushati ile de bir araya geldi.

 

Mustafa Uğur Gönülal

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. John Kerry Arnavutluk'ta John Kerry Arnavutluk’ta için yorumda bulun

    John Kerry Arnavutluk’ta için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak John Kerry Arnavutluk’ta için ilk yorumu yapabilirsin.