Kosova Washington Büyükelçisi Sırbistan’ın Özür Dilemesini İstedi

Vlora ÇitakuBirleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde Kosova Cumhuriyeti Washington Büyükelçisi Vlora Çitaku’nun gündeminde Sırbistan vardı.

Büyükelçi Çitaku, “Kosova’da savaş suçu işleyen bir Sırp çok az bir ceza almasına rağmen Sırbistan’da büyük tepkilere yol açtı. Bu çok anlamsız. Diğer yandan savaş suçlusu general Lazareviç 14 yıl hapis yattıktan sonra Sırbistan’da halk kahramanı gibi karşılandığını” belirtti.

“Adalet ve suçluları demir parmaklıklar ardında görmek istiyoruz” diyen Vlora Çitaku, Sırbistan’ı bu konuyu tartışmaktan  kaçmakla suçladı.

Savaş sırasında cinsel şiddet mağdurlarından da bahseden Çitaku, Kosova’da Sırp güçleri tarafından cinsel istismara maruz kalmış 20 bin kadının olduğuna dikkat çekti.

Sırbistan’ın Kosova’ya vermiş olduğu tüm zararlardan dolayı özür dilemesini isteyen Kosova Cumhuriyeti Washington Büyükelçisi Vlora Çitaku, birkez daha Kosova’nın bağımsız ve egemen bir ülke olduğunu hatırlattı.

Haber: Mustafa Uğur Gönülal

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. Kosova Washington Büyükelçisi Sırbistan’ın Özür Dilemesini İstedi için yorumda bulun

    Kosova Washington Büyükelçisi Sırbistan’ın Özür Dilemesini İstedi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kosova Washington Büyükelçisi Sırbistan’ın Özür Dilemesini İstedi için ilk yorumu yapabilirsin.