Paça – Damat Paçası

Arnavut damat paçası tarifiPaça, Türkiye’de bilinen diğer adıyla damat paçası, Arnavut mutfağının önemli lezzetlerinden biridir.

Paça, baklava gibi yine özenle açılmış çok ince yufkalardan oluşur. Bu açıdan çok kolay bir yemek veya börek değildir. Yufka, et, et suyu, yoğurt, sarımsak ve kırmızı biber (salça) ana malzemelerini oluşturur.

Damat paçası olarak bilinmesinin nedeni ise bir geleneğe bağlı olmasındandır. Arnavutlar kızlarını evlendirdikleri ilk hafta içinde, damatlarını evlerine yemeğe çağırırlar. Bu daha önce de baklava konusunda belirttiğimiz gibi, bu damat yemeğinde mutlaka ev baklavası açılır. İşte bu baklavanın ana malzemesi olan özenle açılmış yufkaların başka bir yiyecek için değerlendirilmesidir. Yani baklava yapılıyorsa artan veya biraz daha fazla hazırlanmış yufkalar değerlendirilir. Yufka açmak ne kadar zahmetli olduğu bilinir. Dediğimiz gibi damat yemeğinde baklava ile birlikte sunulur. Damatlar biz de çok sevilir:)

Orjinaline yakın olmasa da hazır yufkadan da kolaylıkla yapabilirsiniz. Aslında çok değişik malzemelerle de yapmak mümkün fakat size tam orjinal tarifini vermeye çalışacağız

MALZEMELER

Yufkası için

15 adet yufka ( aslında tepsinizin büyüklüğüne göre yufka kullanabilirsiniz – Baklava kalınlığına yakın)
250 gr yağ (margarin – tereyağı – sıvı yağ)

Üzeri İçin

200 gram et (et- tavuk tercih)
250 gram yoğurt
2 diş sarımsak
50 gram yağ (üzeri için -margarin – tereyağı – sıvı yağ tercih)
1 veya 2 çay kaşığı kırmızı toz biber

 

HAZIRLANIŞI

Genel itibariyle aslında hazırlanışı aynı baklava biçimindedir.

İlk olarak tepsinin altı yağlanır ve her kat arasına yağlanmak suretiyle yufkalar konulur. Bu şekilde yufkalar bitinceye kadar sırlanmış olur. En son kat konulduktan sonra kalan yağ bir güzel yedirilir. Ve baklava gibi fakat daha büyük (pasta dilimi şeklinde biraz büyük (kare) yufkalar bıçakla kesilir.

Daha sonra fırında pişirilir.

Buraya kadar ilk aşamasından tutun, hazırlanışı, görünüşüne kadar kadar baklava gibidir.

Bu şekilde paçamızın ilk aşaması tamamlanır…Ve pişen paça soğumaya bırakılır

ÜZERİ İÇİN SOS AŞAMASI

Et suda haşlanır ve buradan elde edilen 2 bardak et suyu, soğumuş olan paçaya şerbet misali yedirilir. Ve et suyunun iyicene yufkalar tarafından emilmesi için bir süre bekletilir. Daha sonra sarımsakla yaptığımız yoğurt üzerine dökülür.

Sarımsaklı yoğurt aşamasından sonra, 50 gram yağ bir tavada kızdırılarak içerisine kırmızı biber dökülür ve bu şekilde paçamızın üzerinde gezdirilir.

En son haşladığımız et parçalarıyla süslenerek yemeye hazır bir hale getirmiş oluruz.

Afiyet Olsun! – Ju bëftë mirë!

 

Arnavut.com
“Arnavut Mutfağının Lezzetleri”

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Türkiye'nin ilk Arnavut medyası

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. Arnavut damat paçası tarifi Paça – Damat Paçası için yorumda bulun

    Paça – Damat Paçası için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Paça – Damat Paçası için ilk yorumu yapabilirsin.