Mişoriz (Büryan)

mişorizMişoriz, Büryan adıyla  Türk mutfağına da giren bir tepsi pilavı çeşididir. Arnavutça’da mish (et) oriz (pirinç) kelimelerinin birleşimi ile adını alır. Etli pilav anlamındadır.

Mişoriz, dana, kuzu ve tavuk etinden yapılabilir. Genel malzemelerini, et, pirinç, salça veya kırmızı toz biber, soğan oluşturur ve fırında pişirilir. Salça veya toz biber konulmadan da yapılabilir

Misafirlere hazırlanan ziyafetlerde ve özellikle bayramlarda Arnavut mutfağının en önemli yemeğidir ve mutlaka yapılır.

Sizlere tavuk etiyle yapılan mişoriz tarifini yayınlıyoruz, isterseniz tavuk eti yerine kuzu veya dana eti kullanabilirsiniz.

MALZEMELER

1 kilo tavuk (kişi sayısına göre eti kendiniz ayarlayabilirsiniz)
3 su bardağı pirinç
1 tane soğan
1 yemek kaşığı salça veya kırmızı toz biber
100 gr. margarin veya tereyağ

HAZIRLANIŞI

Derin bir tencerede tavuklar üzeri bir parmak su geçecek sekilde ocağa alınıp, kaynatılır.

Daha sonra ayrı bir tencerede, ince kıyılan soğanlar margarinle birlikte pembeleşinceye kadar kavrulur ve içine salça veya kırmızı biber katılır. Kavrulan soğanlara pirinçler eklenir ve  tane tane olana kadar kavurma işlemi sürdürülür.

Kavurma işlemi bittikten sonra fırın tepsisine konulur ve üzerine tavukları pişirdiğimiz tavuk suyu eklenir. Fırına sürülür, pirinçler hafif suyunu çektikten sonra üzerine tavuklar dizilir. Üzerleri kızarana kadar pişirme işlemi sürdürülür.

Mişoriz

 

Arnavutcom
“Arnavut Mutfağı Lezzetleri”

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. mişoriz Mişoriz (Büryan) için yorumda bulun

    Mişoriz (Büryan) için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Mişoriz (Büryan) için ilk yorumu yapabilirsin.