Ciğerli Arnavut Böreği

Arnavut ciğeri çok bilinmesine rağmen yine ciğerle yapılan Arnavut böreği, Arnavutlar dışında çok fazla bilinmez.  Ciğerli börek Arnavut mutfağının önemli böreklerinden biridir.

Hamuru dışında malzeme olarak ciğer, soğan ve salçadan oluşur. Mehmet Yaşin’in dediği gibi damak çatlatan bir lezzet ortaya çıkar.

İSTANBUL İÇİN BÖREK VAKTİ…Arnavut Börekleri KNAÇ BÖREK’TE

Arnavut Börekleri

Dünyanın en güzel börekleri olan Arnavut börekleri evinize, iş yerinize geliyor…İstanbul için, Arnavut böreği siparişi verebilirsiniz…Sipariş vermek için

FACEBOOK: facebook.com/knacborek

INSTAGRAM: instagram.com/knacborek

 

Sizlere hamur yapımından açılmasına kadar adım adım ciğerli böreğimizin tarifini yayınlıyoruz. 

 

 MALZEMELER

1 Kilo Un
Yarım Kilo Ciğer
4 Adet Soğan
1 Yemek Kaşığı Salça
Yarım Paket Margarin (Eritilmiş)
1 Çay Bardağı Sıvı Yağ
Tuz

HAZIRLANIŞI

 

Kuşbaşı olarak hazırlanan ciğerler, üzerine bir parmak geçecek kadar suyla beraber ateşte 15-20 dakika kadar pişirilir. Daha sonra kuşbaşı olarak haşlanan ciğerler (piştiği suyunu muhafaza ederek)  biraz soğuduktan sonra daha küçük parçalara bölünür.

Diğer bir tencerede ise 4 adet soğan ince kıyılarak, yaklaşık bir çay bardağı kadar sıvı yağ ve 1 kaşık salçayla birlikte bir miktar kavrulur. Kavrulduktan sonra pişen ciğerler suyuyla birlikte soğanların üzerine dökülür ve yaklaşık 15 dakika kadar daha birlikte pişirilir. Daha sonra soğumaya  bırakılır ve bu şekilde böreğin içliği hazırlanmış olur.

Arnavut Böreği Hamuru

Hamuru için ise 1 kilo un,  bir miktar tuz ve suyla birlikte yoğrulur, kulak memesi kıvamına geldikten bir miktar (15 dk.) dinlendirilebilir.

Arnavut böreklerinde iki farklı teknik mevcut, birinde böreğin altlı üstlü olmak iki beze yapılırken, diğerinde 10 adet bezeye ayrılarak  böreğin 5 adet üst ve 5 adet alt olmak üzere (arasına margarin veya tereyağ konularak) hamuru açılabilir.

Bu tarfimizde hamur sadece ikiye ayırarak (böreğin altı ve üstü) göstermiş olacağız.

Hamur açılır ve üzerine yağı konulur. Daha sonra bıçakla, ortasında yuvarlak kalacak şekilde yanlardan kesilir ve orta bölümde toplanır.  Unla birlikte tepsi boyutuna kadar tekrar açılır ve tepsiye konur. Bu şekilde böreğin alt tarafı hazırlanmış olur.  Aynı şekilde üst tarafı için de hamur hazırlanır.

Ciğerli Börek

Daha sonra margarinle yağlanan tepsiye konan hamurun üzerine soğuyan ciğerli içilik konulur. Üst hamuru kapatılarak böreğimizin üstüne tekrar yağlayarak böreğimizi hazırlamış oluyoruz. Arnavut Börekleri aynı pizzada olduğu gibi üçgen şekilde kesilir ve sunulur.

Ciğerli börek Arnavut mutfağına önemli bir yer tutar. Arnavutlar bu böreği bilseler de bilmeyen ve tadını merak edenlerler için her ayrınıtısı yazarak yardımcı olmaya çalıştık.

Ciğerli Börek

Vacide Hanıma teşekkür ediyoruz.

Arnavut.com / Mutfak

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Türkiye'nin ilk Arnavut medyası

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. Ciğerli Arnavut Böreği Ciğerli Arnavut Böreği için yorumda bulun

    Ciğerli Arnavut Böreği için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ciğerli Arnavut Böreği için ilk yorumu yapabilirsin.